Difference between revisions of "ACL Officers"

From Admin Wiki
Jump to: navigation, search
Line 1: Line 1:
 
= ACL Officers (1989 - ) =  
 
= ACL Officers (1989 - ) =  
 +
 +
== 1992 ==
 +
 +
=== EXECUTIVE COMMITTEE ===
 +
 +
Kathleen McKeown (President)
 +
 +
Fernando Pereira (Vice President)
 +
 +
Donald E. Walker (Secretary-Treasurer, CL Managing Editor)
 +
 +
Martha Stone Palmer (Executive Committee, 91-92)
 +
 +
Martha Pollack (Executive Committee, 92-93)
 +
 +
Bente Maegaard (Executive Committee, 92-94)
 +
 +
James F. Allen (CL Editor, 83-)
 +
 +
=== NOMINATING COMMITTEE ===
 +
 +
Candy Sidner (Nominating Committee, 90-92)
 +
 +
Jerry R. Hobbs (Nominating Committee, 91-93)
 +
 +
Ralph Grishman (Nominating Committee, 92-94)
 +
 +
=== EUROPEAN CHAPTER OFFICIALS ===
 +
 +
Christian Roher (ACL-E Chair, 91-92)
 +
 +
Beat Buchman (ACL-E Secretary, 86-92)
 +
 +
Michael Rosner (ACL-E Treasurer, 82-92)
 +
 +
Margaret King (ACL-E Advisory Committee, 91-92)
 +
 +
Ewan Klein (ACL-E Advisory Committee, 91-92)
 +
 +
Juergen Kuenze (ACL-E Advisory Committee, 91-92)
 +
 +
Anna Sagvall-Hein (ACL-E Nominating Committee, 89-92)
 +
 +
Jan Landsbergen (ACL-E Nominating Committee, 89-92)
 +
 +
Henrik Holmboe (ACL-E Nominating Committee, 91-94)
 +
 +
Petr Sgall (ACL-E Nominating Committee, 91-94)
  
 
== 1991 ==
 
== 1991 ==

Revision as of 20:19, 11 December 2016

ACL Officers (1989 - )

1992

EXECUTIVE COMMITTEE

Kathleen McKeown (President)

Fernando Pereira (Vice President)

Donald E. Walker (Secretary-Treasurer, CL Managing Editor)

Martha Stone Palmer (Executive Committee, 91-92)

Martha Pollack (Executive Committee, 92-93)

Bente Maegaard (Executive Committee, 92-94)

James F. Allen (CL Editor, 83-)

NOMINATING COMMITTEE

Candy Sidner (Nominating Committee, 90-92)

Jerry R. Hobbs (Nominating Committee, 91-93)

Ralph Grishman (Nominating Committee, 92-94)

EUROPEAN CHAPTER OFFICIALS

Christian Roher (ACL-E Chair, 91-92)

Beat Buchman (ACL-E Secretary, 86-92)

Michael Rosner (ACL-E Treasurer, 82-92)

Margaret King (ACL-E Advisory Committee, 91-92)

Ewan Klein (ACL-E Advisory Committee, 91-92)

Juergen Kuenze (ACL-E Advisory Committee, 91-92)

Anna Sagvall-Hein (ACL-E Nominating Committee, 89-92)

Jan Landsbergen (ACL-E Nominating Committee, 89-92)

Henrik Holmboe (ACL-E Nominating Committee, 91-94)

Petr Sgall (ACL-E Nominating Committee, 91-94)

1991

EXECUTIVE COMMITTEE

Ralph Grishman (President)

Kathleen McKeown (Vice President)

Donald E. Walker (Secretary-Treasurer, CL Managing Editor)

Wolfgang Wahlster (Executive Committee, 89-91)

Martha Stone Palmer (Executive Committee, 91-92)

Fernando Pereira (Executive Committee, 91-93)

James F. Allen (CL Editor, 83-)

NOMINATING COMMITTEE

Alan W. Biermann (Nominating Committee, 89-91)

Candy Sidner (Nominating Committee, 90-92)

Jerry R. Hobbs (Nominating Committee, 91-93)

EUROPEAN CHAPTER OFFICIALS

Christian Rohrer (ACL-E Chair, 91-92)

Beat Buchmann (ACL-E Secretary, 86-92)

Michael Rosner (ACL-E Treasurer, 82-92)

Margaret King (ACL-E Advisory Committee, 91-92)

Ewan Klein (ACL-E Advisory Committee, 91-92)

Juergen Kunze (ACL-E Advisory Committee, 91-92)

Anna Sagvall-Hein (ACL-E Nominating Committee, 89-92)

Jan Landsbergen (ACL-E Nominating Committee, 89-90)

Henrik Holmboe (ACL-E Nominating Committee, 91-94)

Petr Sgall (ACL-E Nominating Committee, 91-94)

1990

EXECUTIVE COMMITTEE

Jerry R. Hobbs (President)

Ralph Grishman (Vice President)

Donald E. Walker (Secretary-Treasurer, CL Managing Editor)

Bruce W. Ballard (Executive Committee, 88-90)

Wolfgang Wahlster (Executive Committee, 89-91)

Kathleen McKeown (Executive Committee, 90-92)

James F. Allen (CL Editor, 83-)

NOMINATING COMMITTEE

William C. Mann (Nominating Committee, 88-90)

Alan W. Biermann (Nominating Committee, 89-91)

Candy Sidner (Nominating Committee, 90-92)

EUROPEAN CHAPTER OFFICIALS

Margaret King (ACL-E Chair, 87-90)

Beat Buchmann (ACL-E Secretary, 87-90)

Michael Rosner (ACL-E Treasurer, 82-90)

Maurice Gross (ACL-E Advisory Committee, 89-90)

Christian Rohrer (ACL-E Advisory Committee, 89-90)

Eva Hajicova (ACL-E Nominating Committee, 87-90)

Gerard Kempen (ACL-E Nominating Committee, 87-90)

Jan Landsbergen (ACL-E Nominating Committee, 89-92)

Anna Sagvall-Hein (ACL-E Nominating Committee, 89-92)

1989

EXECUTIVE COMMITTEE

Candy Sidner (President)

Jerry R. Hobbs (Vice President)

Donald E. Walker (Secretary-Treasurer, CL Managing Editor)

Karen Sparck Jones (Executive Committee, 87-89)

Bruce W. Ballard (Executive Committee, 88-90)

Ralph Grishman (Executive Committee, 89-91)

James F. Allen (CL Editor, 83-)

Aravind K. Joshi (Book Series Editor, 82-)

NOMINATING COMMITTEE

Ralph M. Weischedel (Nominating Committee, 87-89)

William C. Mann (Nominating Committee, 88-90)

Alan W. Biermann (Nominating Committee, 89-91)

EUROPEAN CHAPTER OFFICIALS

Margaret King (ACL-E Chair, 87-90)

Beat Buchmann (ACL-E Secretary, 87-90)

Michael Rosner (ACL-E Treasurer, 82-90)

Maurice Gross (ACL-E Advisory Committee, 87-90)

Christian Rohrer (ACL-E Advisory Committee, 87-90)

Dominico Parisi (ACL-E Advisory Committee, 89-90)

Eva Hajicova (ACL-E Nominating Committee, 87-90)

Gerard Kempen (ACL-E Nominating Committee, 87-90)

Jan Landsbergen (ACL-E Nominating Committee, 89-92)

Anna Sagvall Hein (ACL-E Nominating Committee, 89-92)